Toto sú uhlíky do vodnej fajky

Kompletný sprievodca postupom, ako rozpáliť uhlíky na vodnú fajku + tipy, triky a rady ako byť majstrom v riadení tepla do shishe

Chcete sa pri konzumovaní vodnej fajky vyhnúť nepríjemnostiam, ako sú štipľavý a ťažký dym, ktorý vás pri jeho inhalovaní nepríjemne škriabe, dusí a kazí vám pôžitok svojou odpornou kyslosťou?

Tento veľmi častý problém sa dá ľahko vyriešiť. Ak budete vedieť, ako rozpáliť uhlíky na vodnú fajku a následne s teplom z nich správne narábať, kvalita vášho posedenia pri vodnej fajke bude odteraz oveľa lepšia.

V tomto článku sa dozviete, ako na to… Vedomosti, ktoré tu získate z vás spravia majstra v riadení tepla a ostatní budú vždy ohúrení vašou odbornosťou.

Spôsob, ako rozpáliť uhlíky na vodnú fajku závisí od ich typu…

Obsluha hornej časti vodnej fajky je jednou z najviac podceňovaných vecí pri jej konzumácií.  A to najmä pre tých, ktorí sú v jej príprave a obsluhovaní zatiaľ iba začiatočníci.

Správne riadenie a udržiavanie prenosu tepla od uhlíkov ku tabaku je kľúčom k získaniu dokonalého dymu.

Typy uhlíkov, ktoré používate, môžu výrazne ovplyvniť vašu schopnosť správne riadiť teplo vo vašej vodnej fajke. To môže vo výsledku výrazne ovplyvniť aj váš celkový zážitok z jej konzumácie.

Vo všeobecnosti máte k dispozícii dva typy uhlíkov pre vodné fajky, ktoré môžete používať. Prvým druhom sú rýchlozápalné uhlíky a druhým prírodné kokosové uhlíky.

Každý z týchto druhov má svoje výhody aj nevýhody. V nasledujúcich riadkoch si o nich povieme…

elektrický žhavič na uhlíky do vodnej fajky sa chystá rozpáliť uhlíky

Ako rozpáliť uhlíky na vodnú fajku, ktoré sú určené na rýchle zapálenie…

Rýchlozápalne uhlíky sú vyrábané z dreveného uhlia a vhodné na rýchle zapálenie. Tento typ uhlíkov má na sebe chemický urýchľovací povlak, ktorý umožňuje ich ľahké a rýchle zapálenie pomocou štandardného zapaľovača.

Rýchlozápalné druhy uhlíkov sú obzvlášť skvelou voľbou pre konzumentov vodnej fajky, ktorí nemajú príliš veľa skúseností s jej prípravou a obsluhou. Ľahko sa používajú a vyžadujú len veľmi malú starostlivosť počas celého sedenia pri shishi.

Rýchle zapálenie uhlíkov je tiež skvelou voľbou v situáciách, keď nemáte poruke elektrický rozpaľovač na uhlíky.

Vďaka urýchľovaciemu povlaku má tento druh uhlíkov aj silnejšiu arómu a chuť ako prírodné uhlíky do vodnej fajky. Budú horieť intenzívnejšie a rýchlejšie, ako prírodné uhlíky. Takže, pozor na to!

Rýchlozápalné uhlíky zapálite tak, že podržíte tabletu s uhlíkmi v kliešťoch nad nejakým zdrojom plameňa. Stačiť vám na to bude klasický zapaľovač alebo len škrtnutá zápalka.

Každopádne buďte opatrní, pretože kliešte môžu byť po chvíli horúce! Uhlíky sú rozpálené vtedy, keď začnú iskriť a dymiť. 

Dajte pozor, aby sa iskrenie rozšírilo po celom povrchu uhlíkov. Keď iskrenie ustane, položte uhlíky do zásobníka na uhlíky, kým ich nezakryje vrstva popola. Ak taký nemáte k dispozícií, kľudne použite nejakú nerezovú misku. Vždy si dajte pozor na to, aby Vám všetky rozpálené uhlíky pomaly tleli.

Uhlíky, ktoré aj napriek tomu vykazujú veľké časti nerozpálenej vrstvy (čiernej), nie sú ešte pripravené na ohriatie korunky. Budú vydávať splodiny horenia, ktoré pri zahrievaní produkuje pálenie uhlia. A to, ako už asi tušíte, nie je správne.

Ak sa tak stane, zoberte nedostatočne rozpálený kus kliešťami na uhlíky a manuálne ho zapaľovačom poopaľujte. Mal by sa Vám chytiť.

Ako rozpáliť prírodné kokosové uhlíky na vodnú fajku…

Prírodné kokosové uhlíky do vodnej fajky sa zvyčajne vyrábajú pomocou lisovaných kokosových šupiek.

Tieto druhy uhlíkov na sebe nemajú chemický urýchľovací povlak, takže na ich zapálenie budete musieť použiť žhavič na uhlíky do vodnej fajky. Ich zahriatie bude trvať o niekoľko minút dlhšie.

Obrovskou výhodou však je, že po úplnom zapálení budú dlhšie horieť. A čo je ešte dôležitejšie, budú hriať rovnomernejším teplom, na rozdiel od uhlíkov na rýchle zapálenie.

Tento druh uhlíkov navyše nemá zápach a nepríjemnú chuť, ako môžu mať ich rýchlozápalné náprotivky. To vašu shisha session skvalitní minimálne o jednu triedu. 

Podľa nás, a aj mnohých ďalších odborníkov v shisha priemysle, sú práve prírodné kokosové uhlíky do vodnej fajky najčistejším spôsobom konzumácie. Nechajú skvelo vyniknúť chuti vašej shishe. 

Najjednoduchší spôsob, ako zapáliť tento typ uhlíkov, je pomocou elektrického špirálového sporáku s odkrytou vykurovacou špirálou alebo na klasickom rozpaľovači na uhlíky. Tieto uhlíky môžete pokojne ohriať aj pomocou plynového sporáka. 

Hlavne nikdy nezapaľujte uhlíky na elektrickom sporáku s plochou (sklokeramickou) doskou, mohla by sa vážne poškodiť.

Položte uhlíky priamo na vykurovacie teleso (špirálu alebo chránič špirály) a zapnite horák. Uhlíky po 5 až 7 minútach preklopte na druhú, ešte neobhorenú stranu. Potom ich nechajte ešte približne 5 minút rozpáliť aj z druhej strany.

Uhlíky sú pripravené, keď sa ich celý čierny povrch zmení na červeno – oranžovú farbu a sú úplne pokryté sivou vrstvou popola. Tento proces zvyčajne trvá 10 až 15 minút. Tento čas však ovplyvňuje sila nastavenia ohrevu, ktorý na ohrievači používate.

Uhlíky do vodnej fajky sú rozpálené, keď sú červeno-oranžovej farby so sivastou vrstvou popola

Ako rozpáliť uhlíky na vodnú fajku pre korunku s fóliou a zariadenie na riadenie tepla…    

Vždy je to súboj dvoch spôsobov prípravy. Tabak v korunke na vodnú fajku sa tradične konzumuje tak, že sa do misky naloží tabak. Miska sa následne zakryje hliníkovou fóliou. Do fólie sa vypichnú otvory na prúdenie vzduchu a potom sa na fóliu položia zapálené uhlíky. 

V posledných rokoch sa však na trh dostalo množstvo zmodernizovaných komponentov na vodné fajky typu heat management, ktoré fóliu nahrádzajú.

Tradičná príprava s fóliou, je však stále veľmi populárna a podľa nás je oveľa lepšia, ako moderné nahrážky. Umožňuje vám totiž regulovať množstvo vzduchu prúdiaceho do vašej korunky. To, ako vzduch prúdi, sa odvíja najmä v závislosti od toho, ako vydierujete otvory vo fólii.

Tento spôsob vám tiež umožňuje ľahký prístup k uhlíkom na vodnú fajku, kedykoľvek ich potrebujete počas posedenia vymeniť alebo otočiť. Tu by sme radi upozornili, že na manipuláciu kvôli bezpečnosti vždy používajte kliešte na uhlíky.

Zariadenia na riadenie tepla majú zase iné výhody. Napríklad vám umožňujú kontrolovať, koľko tepla je obsiahnutého v korunke. Môžete sa tak lepšie sústrediť sa na váš tabak, aby ste mohli lepšie riadiť teplotu jeho horenia.

TIP: Naozaj neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď čo je lepšie, pokiaľ ide o fóliu vs. zariadenie na riadenie tepla. Vyskúšajte niekoľko sedení s každým spôsobom a zistite, ktorá metóda je pre vás najlepšia. 

Jeden pro-tip…

Ak máte vodnú fajku nastavenú a pripravenú na použitie, ale nezdá sa vám, že by dymila ako má, uistite sa, či niekde z vodnej fajky neuniká vzduch.

Miesta, kde sa základňa spája so spodnou časťou stonky, a tiež miesto, kde sa hadica pripája k adaptéru hadice. Toto sú miesta veľmi dôležité na kontrolu.

Pri príprave shishe vždy dvakrát skontrolujte tesnenie na mieste, kde je korunka nasadená na hornú časť stonky (hlavice).

Nezabudnite tiež na vodnej fajke skontrolovať jej preplachovací ventil. Uistite sa, že máte guľôčkové ložisko utesňujúce tento otvor nastavené správne a prechádza cez neho dostatok vzduchu.

Keď konzumujete vodnú fajku, vždy musí byť na každom spojovom mieste poriadne utesnená. Zabezpečte, aby vrchná časť vašej vodnej fajky bola jediným vstupom vzduchu, keď vdychujete dym cez hadicu. 

Zaistí vám to, že natiahnete do vodnej fajky dostatok vzduchu na rozohriatie uhlíkov a dosiahnete tak dostatok tepla v dolnej časti korunky, aby sa vám oblaky dymu skutočne rozvinuli tak, ako majú.

Takto to vyzerá, keď viete ako rozpáliť uhlíky do vodnej fajky

Ako uhlíky na vodnú fajky správne zahasiť…

Keď dokonzumujete vodnú fajku, prehrabte popol v podnose a uistite sa, že pod sivými závejmi vyhorených uhlíkov už netlejú žiadne žeravé kúsky. 

Pred vysypaním zbytkového popola zo zásobníka korunky sa uistite, že tieto zbytkové časti uhlíkov budú ÚPLNE uhasené. Ak prehliadnete čo i len jeden maličký uhlík, tak aj ten stačí to na to, aby zapálil obsah koša a ten sa ocitol v plameňoch.

Ak vám zostanú nejaké uhlíky zapálené, odporúčame vám opláchnuť ich pod tečúcou studenou vodou a máte po probléme.

Čokoľvek však urobíte, uistite sa, že ste uhlíky uhasili úplne. Zatiaľ nikto nikdy nepočul o žiadnych správach o domoch, ktoré vyhoreli od uhlíkov z vodnej fajky. Takže prosím, nebuďte prví, ktorým sa to stane.

Na záver pár slov, ako rozpáliť uhlíky na vodnú fajku…

Tak, a sme na konci tohto článku. Dúfame, že vám informácie z neho pomôžu nájsť si ten najlepší spôsob, ako riadiť teplo vo vodnej fajke, aby ste odteraz vždy dosiahli perfektné posedenia plné zábavy a oddychu pri vašej shishi.

Dúfame tiež, že vedomosti, ktoré ste tu získali z vás urobia majstra v ovládaní tepla. Pamätajte však, že všetko si vyžaduje prax.

Asi sa vám hneď prvý raz nepodarí riadiť teplo v shishi úplne dokonale. Ale čím viac budete cvičiť a zorganizujete viac posedení pri vodnej fajke, tým lepší v jej príprave a obsluhe čoskoro budete.

Ale, ak si aj napriek našim radám nebudete v niečom istí, kontaktujte na našom instagram profile a napíšte nám do DM s čím potrebujete poradiť. Budeme sa vám snažiť maximálne pomôcť.

 

Do shishovania priatelia…

P.S Ak sa nechcete pri príprave vodnej fajky o nič starať a chceli by ste si zorganizovať domácu pohodu, pri vašej obľúbenej činnosti, objednajte si od nás donášku vodnej fajky domov alebo kamkoľvek, kde si ju budete chcieť plnohodnotne vychutnať. Sme pripravení vyraziť za vami.

Pripravíme a dovezieme vám lahodnú shishu podľa vášho gusta. Pripravíme vám ju tak, ako sa patrí a rozpálime vám voňavú korunku s príchuťami tabaku najvyššej kvality. Vy sa nebudete musieť o nič starať a len si vychutnáte pôžitok s dlhotrvajúcej chuti a arómy vodnej fajky prvej triedy. Zavolajte nám alebo napíšte.

 

P.P.S Plánujete v budúcnosti organizovať oslavu, párty, večierok alebo akékoľvek iné podujatie? Urobte z tejto akcie, vám aj vašim hosťom, jedinečný a nezabudnuteľný zážitok s posedením pri vodnej fajke. Zorganizujte si akciu, na ktorú budú všetci v dobrom spomínať. 

Kontaktujte nás a jediná vaša starosť bude to s nami naplánovať a povedať nám vašu predstavu ohľadne organizácie vašej akcie.

O nič ďalšie sa nebudete musieť starať. Všetko zariadime my. Zabezpečíme vám kompletný shisha servis a vy si budete môcť vychutnať ničím nerušený zážitok z posedenia pri vodnej fajke s vašimi hosťami.

Facebook

2 názory na “Kompletný sprievodca postupom, ako rozpáliť uhlíky na vodnú fajku + tipy, triky a rady ako byť majstrom v riadení tepla do shishe”

  1. Pingback: Čo je vlastne tá vodná fajka? Ako funguje a je škodlivá? | shisha4U

  2. Pingback: Rozpalovač uhlíkov | ako si vybrať (+tipy a rady) | shisha4U

Komentáre sú uzavreté.

2 názory na “Kompletný sprievodca postupom, ako rozpáliť uhlíky na vodnú fajku + tipy, triky a rady ako byť majstrom v riadení tepla do shishe”

  1. Pingback: Čo je vlastne tá vodná fajka? Ako funguje a je škodlivá? | shisha4U

  2. Pingback: Rozpalovač uhlíkov | ako si vybrať (+tipy a rady) | shisha4U

Komentáre sú uzavreté.