Vodná fajka: Čo to vlastne je? Ako funguje? A je škodlivá?

Vodná fajka je pripravovaná s bielim vínom a mätovým tabakom

Vedeli ste, že vodná fajka, rovnako, ako mnohé tradičné kuriozity zdieľané medzi rôznymi kultúrami, sú zariadenia s mnohými menami? Čo znamenajú názvy hookah, shisha, nargile a podobne?

V tomto článku sa dozviete kam až siaha kult(úra) vodnej fajky a čo táto dymivá vec vlastne v skutočnosti je, ako funguje a či zdraviu škodlivá je alebo nie

Vodná fajka má vo svete rôzne mená...

Všade je to inak. Nenechajte sa teda zmýliť. V západnom svete je názov „ hookah “, všeobecne akceptovaný ako výraz pre vodnú fajku, zatiaľ čo slovo „shisha “, sa tu používa ako označenie pre akýkoľvek ochutený tabak do vodnej fajky.

Na Strednom východe, v Európe a Ázii sa samotná vodná fajka označuje všeobecne ako „shisha“, zatiaľ čo tabak do vodnej fajky sa nazýva „Mu’assal“, „Moassal, “ alebo „Tombak“. 

Rôzne názvy pre túto fascinujúcu estetickú atrakciu sa líšia v závislosti od geografickej polohy a kultúrnej histórie.

Napríklad v Turecku sa fajčí z „Nargile“, zatiaľ čo hneď cez hranicu v Sýrii, by človek vošiel do čajovne a objednal si „Narguileh“, aby si oddýchol a užil si príjemnú spoločnosť a atmosféru. 

Keď by ste cestovali ďalej na východ v čajovni v Iráne dostanete „Ghalyn“, ktorý si vychutnáte presne rovnakým spôsobom, ako v susedných krajinách. 

V Indii, kde sa vodná fajka zrodila, výraz „vodná fajka“ pochádza zo staroindického slova „hukkah“ čo v preklade znamená „kokos“, z ktorého boli vyrábané úplne prvé vodné fajky.

Dnes v tejto krajine ožíva táto kultúra prostredníctvom indickej mládeže, ktorá sa zapája do konzumácie vodnej fajky, v minulosti naozaj prestížnej činnosti, ktorá bola vyhradená len pre vznešenú triedu.  

Samotné počiatky vodnej fajky však možno vystopovať až do Osmanskej ríše.

Ako vodná fajka funguje...

Vodná fajka funguje na veľmi zaujímavom a sofistikovanom princípe. Dym, ktorý vzniká pomalým pálením tabaku v korunke, sa ochladzuje prebublávaním cez studenú vodu vo váze vodnej fajky, ktorá zachytáva „nečistoty“, ako je napríklad vytečená melasa z tabaku, kúsky tabaku alebo popol z vyhorených uhlíkov.

Kvalitná príprava vodnej fajky sa odvíja predovšetkým od prípravy korunky so správne naloženým tabakom. Tabak je potom postupne ohrievaný rozpálenými uhlíkmi.

Spôsoby ohrievania tabaku uhlíkmi sú dva. Jeden na princípe, že sa uhlíky položia na dierkovaný kuchynský alobal, ktorý je natiahnutý na korunke od vodnej fajky. Druhým spôsobom je ohrievanie pomocou tzv. Heat managementu do ktorého sa naopak uhlíky vkladajú.

Počas shisha session je „dym“, ktorý produkuje postupne páliaca sa zmes tabaku prechádza cez stopku vodnej fajky pod hladinu tekutiny, ktorá sa nachádza v základni vodnej fajky. Dym sa prefiltruje cez vodu a odtiaľ putuje do hub-u, teda srdca alebo komory vodnej fajky. Tam sa už nachádza konektor a naň je pripojená hadica od vodnej fajky.

Hadica ešte zvykne obsahovať hygienický náustok cez ktorý konzument shishe hlbokým ťahaním do úst inhaluje produkt, ktorý je výsledkom týchto chemických a fyzikálnych procesov.

Shisha je naaranžovaná s čerstvým bobuľovým ovocím

Je vodná fajka škodlivá?

Teraz sa na shishu pozrieme kritickým okom. Hovorí sa, že konzumácia vodnej fajky je lepšia alternatíva fajčenia klasických cigariet a rôznych cigaretových nahrážok. Ale je to skutočne tak?

Všetkého veľa škodí. A rovnako to je aj s konzumáciou nikotínových výrobkov. Nikotín obsiahnutý v tabaku do vodnej fajky je jednoducho povzbudzujúca látka. Takže tým pádom je aj návyková.

Ak by sme však chceli porovnať a vybrať najzdravší spôsob konzumácie tabakových výrobkov, mohli by sme povedať, že je to práve vodná fajka. Pri jej konzumácií totiž neprichádzate do styku priamo zo splodinami, ktoré sú produkované pri pálení tabaku v klasických cigaretách.

Navyše, ak konzumujete iba kvalitný tabak prémiových značiek, tak ten by nemal obsahovať škodlivé chemické prídavné látky na podporu chuti a arómy. Tým sa nemôžu pochváliť ani elektrické cigarety a ani cigarety typu wajpy a podobne.

Je však nutné poznamenať, že korunka naplnená priemerným množstvom tabaku obsahuje oveľa viac nikotínu, ako jedná klasická cigareta. Preto by vodnú fajku nemal človek nikdy konzumovať sám. Ale to už je na uvážení každého.

Je vodná fajka iba trend?

Spojené štáty a Kanada zaznamenali prudký nárast popularity konzumácie vodnej fajky, najmä medzi mladými dospelými na univerzitách a v mestách len nedávno. Rovnako tak sa stalo aj v celej Európe a nepochybne aj u nás na Slovensku.  

V Severnej Amerike a Európe ide o relatívne nový fenomén. Ešte pred približne 20 rokmi bolo možné tabak do vodnej fajky zohnať iba v arabských obchodoch s potravinami a v špeciálnych obchodoch s tabakom a výber bol obmedzený len na niekoľko značiek s vybranými tradičnými príchuťami.

Dnes, aj vďaka rastúcej populácii ľudí západného pôvodu, ktorí si túto starodávnu tradíciu prenášajú do USA a Európy vo forme salónikov s vodnými fajkami a kaviarní, obchodov, e- shopov a domácej session sa konzumovanie vodnej fajky dostáva k širšiemu publiku a získava čoraz viac na popularite

Dnešný konzument vodnej fajky má k dispozícií obrovský výber z desiatok značiek shisha tabaku v stovkách rôznych príchutí, ako aj veľký výber uhlíkov, komponentov a príslušenstva do vodnej fajky.

Moderné technológie, ako sú online a špecializované predajne na vodné fajky a diskusné fóra zamerané na kultúru vodných fajok, blogy súvisiace s vodnými fajkami (ako ten náš) a YouTube rozšírili umenie prípravy, obsluhy a konzumácie vodnej fajky medzi široký okruh ľudí.

Vodná fajka je pripravená na jej konzumovanie

Je to kúzlo shisha, alebo to je inak?

Čo teda také na tej vodnej fajke je? Je taká príťažlivá kvôli jej rozmanitosti? Alebo? Pohľad na skupinu priateľov, ktorí sedia okolo vodnej fajky a odfukujú, sa nemusí zdať až tak výnimočné.

ALE. 

Každý milovník vodnej fajky vám povie, že žiadne posedenie pri vodnej fajke nie je rovnaké. Prečo je to tak? Odpoveď možno niektorí poznáte…

Skrátka, vodná fajka je v podstate istím druhom umenia. Príprava korunky na vodnú fajku, zdieľanie osobných a tradičných techník, starostlivá a jemná údržba uhlíkov si vyžaduje veľkú dávku umenia. Ak sa chcete naučiť umeniu prípravy vodnej fajky, prečítajte si náš článok o príprave vodnej fajke

Navyše, človek musí z úžasom pozorovať všetky tie zázraky fyziky, ktoré sa spájajú, aby vytvorili dokonalý dym z vodnej fajky.

A v neposlednom rade je to spoločnosť – všetky prvky, ktoré robia z konzumácie vodnej fajky viac, než len obyčajnú aktivitu. Je to v skutočnosti tradičná zábava, ktorá premosťuje kultúrne rozdiely v pokojnej harmónii.

Pre niektorých môžu byť vodné fajky a shisha tabak obdivované a rešpektované rovnakým spôsobom, ako by ste si vychutnávali kvalitné víno.

Ale to, čo robí vodnú fajku takou výnimočnou a kúzelnou, je zdieľanie spoločných chvíľ medzi priateľmi, známymi a rodinou. A to je tá najdôležitejšia vec.

A čo prinesie budúcnosť vodným fajkám? Môžeme len čakať a uvidíme…

Do shishovania priatelia…

P.S Budeme radi ak tento článok budete zdieľať, či už na svojom profile na sociálnych sieťach alebo len do správy medzi svojich známych a kamarátov, o ktorých viete, že milujú shishu. Tých určite bude tento článok zaujímať.

Facebook