Shishamajster ukazuje ako pripraviť vodnú fajku

Ako pripraviť vodnú fajku: Sprievodca postupom, ako na perfektne voňavú a lahodne chutnú shishu

V tomto článku sa dozviete, ako pripraviť vodnú fajku, aby vám dobre dymila, mala intenzívnu chuť a dokonalú arómu, ktorá bude rozvoniavať príjemnými sladkými vôňami.

Tiež sa dozviete všetko od A po Z o správnej príprave vodnej fajky, ktorá vás nebude drhnúť, škriabať, štípať a ani vám chutiť kyslo. Navyše sa dozviete ako ju urobiť tak, aby vám vydržala toľko, aby vaše posedenia pri nej trvali čo najdlhšie.

Nasledujúce riadky obsahujú množstvo rád a postupov, ako pripraviť vodnú fajku rôznymi spôsobmi a technikami, ktoré odteraz vylepšia každé jedno vaše posedenie pri shishi.

Tak poďme na to…

Toto by ste mali vedieť, ešte predtým, než začnete s prípravou vodnej fajky...

Existuje pár zásad, ktoré by mal poznať každý, kto pripravuje a obsluhuje vodnú fajku ešte predtým, než s touto činnosťou vôbec začne.

Sú to zásady, ktoré zamedzujú tomu, aby sa vám tabak v korunke predčasne spálil. Na nasledujúcich príkladoch si vysvetlíme, prečo sa tak deje.

Prvý dôvod je, že na riadenie tepla sa používa priveľa uhlíkov. Pri správnom riadení tepla vám stačia iba tri uhlíky väčšej veľkosti. A to na celé jedno sedenie pri shishi.

Druhý dôvod je, že korunka je buď preplnená veľkým množstvom tabaku, alebo je tam naopak tabaku príliš málo.  

Optimálna hmotnosť korunky by sa mala pohybovať v rozmedzí od 15 do 20 gramov. To, akú hmotnosť bude mať tabak vo vašej korunke záleží od toho, aký skúsený konzument ste.

Ale, ak chcete spotrebovať na jedno sedenie tabaku viac než sa odporúča, budete potrebovať nadrozmerný typ korunky. Klasický typ veľkosti korunky nikdy neprepĺňajte.

Tretí dôvod prečo sa posedenia pri vodnej fajke zvyknú skončiť predčasne je, že sa shisha nekonzumuje správnym spôsobom.

Dym z vodnej fajky sa má ťahať dlho a zhlboka do úst. Ťahať dym rýchlo a plytko do pľúc tak, ako to väčšina ľudí robí, je nesprávny spôsob. Ak to budete robiť správne, užijete si vašu shisha session oveľa dlhšie.

Štvrtým dôvod: Ak hneď na začiatku spálite vrchnú vrstvu tabaku, predčasne ukončíte vaše posedenie pri vodnej.

Riešenie je jednoduché. Od začiatku každého konzumovania vodnej fajky musíte približne po desiatich minútach korunku s tabakom ochladiť.  

Jednoducho dáte z fólie dole všetky uhlíky alebo heat management (ak používate), a následne pár krát potiahnete naprázdno.

Potom už len stačí dať uhlíky naspäť tam kde boli a pokračovať ďalej. Počas shisha session by ste tento úkon mali ešte aspoň dva krát zopakovať.

TIP: Ak konzumujete vodnú fajku vonku a fúka silnejší vietor, alebo je chladnejšie počasie, používajte kryt na korunku tzv. Tarbuš.

Dva faktory, ako pripraviť vodnú fajku, ktoré by ste mali určite ovládať...

Dva najčastejšie problémy s ktorými sa stretávajú konzumenti vodnej fajky sú, že im shisha dobre nedymí a ich posedenie pri nej trvá príliš krátko.  

Konzumácia shishe by mala trvať cca 1,5 hodiny. Niekedy aj viac. Závisí to od toho, za aký čas sa tabak v korunke vypáli.

Ak sa bude tabak v korunke páliť rovnomerne a pomaly, budete si môcť dopriať pôžitok z vodnej fajky oveľa dlhšie.

Dymivosť vodnej fajky je dobrá vtedy, keď po hlbokom a pomalom potiahnutí z nej vyfúknete hustý rozvinutý oblak pary.

Aby ste docielili perfektnú dymivosť stačí, ak budete pri jej príprave dodržiavať dva jednoduché princípy.

Prvým princípom je, aby ste namixované príchute tabaku pred plnením do korunky dôkladne premiešali. Takto namiešanú zmes v korunke musíte čo najviac prevzdušniť.

Druhým princípom je, aby ste následne tabak v korunke na povrchu jemne uhladili. Posledným a zároveň najdôležitejším princípom je doprostred korunky manuálne vyhĺbiť tunel. O tom si však povieme v nasledujúcich riadkoch tohto článku…

Ako pripraviť dymivú a dlhotrvajúcu vodnú fajky...

Aby vaše posedenie pri vodnej trvalo čo najdlhšie a jej dymivosť bola čo najlepšia, zvoľte pri jej príprave a obsluhe nasledujúci postup:   

PO PRVÉ… Je dôležité, aby ste odvážili cca 20 gramov tabaku na jednu korunku. Príchuť si samozrejme zvoľte podľa seba.

PO DRUHÉ… Predtým než naplníte korunku primeraným množstvom tabaku, zbavte ho zvyškov drevnatých častí z tabakových lístkov. Tým zamedzíte, aby tieto časti nehoreli silnejšie ako ostatok tabaku, a tým ho spálili.

PO TRETIE… Niektoré druhy tabakov sú mokrejšie, pretože obsahujú v sebe viac melasy ako iné. Odstrániť nadbytočnú šťavu z tabaku nie je nevyhnutné, ale niektoré typy príprav si to vyžadujú.

Ak preferujete konzumáciu dymu so suchšieho tabaku, pred naplnením do korunky ho jemne osušte papierovou servítkou. Tým ho zbavíte nadbytočnej šťavy.

PO ŠTVRTÉ… Ak používate na prípravu korunky tabak s väčšími čiastočkami nadrvených lístkov, urobte nasledovné: Prekrájajte ho, pokiaľ možno, na drevenej doske. Tým z neho uvoľníte oveľa viac chuti a arómy. Jeho dymivosť bude o niečo silnejšia, ako keby ste tento krok zanedbali.

PO PIATE… Naplňte korunku tabakom a poriadne ho prevzdušnite.

PO ŠIESTE… Ak nepoužívate korunku typu phunell, o ktorej si povieme neskôr, urobte do stredu korunky tunel manuálne. Potom už len tabak po stranách zľahka uhlaďte. Dôležité je, aby zostal nadýchaný.

PO SIEDME… Na rozohriatie korunky a spustenie rovnomerného a pomalého pálenia tabaku použite tri väčšie a dostatočne rozohriate uhlíky. Potom ich nechajte urobiť svoju prácu, a tabak v korunke nechajte bez ťahania cca. 5 minúť zahriať.

Ak by ste sa pri tomto kroku príliš unáhlili a začali dym ťahať skôr, tabak by ste nadmerne zahriali a rýchlo by sa prepálil. Vaše posedenie pri vodnej fajke by trvalo len 20 minút alebo dokonca menej.

PO ÔSME… Akonáhle ubehne pri rozpaľovaní tabaku päť minút, skontrolujte či je korunka už dostatočne zahriata.

Je nadmieru dôležité, aby ste shishu poriadne rozťahali a potom jeden uhlík z korunky odložili nabok. Týmto krokom teplo z uhlíkov stabilizujete na ideálnu teplotu tabaku, a ten sa bude pomaly a rovnomerne v korunke páliť až do konca vášho sedenia. To ale platí, pokiaľ urobíte aj nasledujúci krok.

TRIK: To, či je korunka dostatočne rozohriata zistíte, že na ňu zo spodu priložíte prsty. Mala by byť horúca, ale nie až tak, že by vás hneď pri dotyku popálila.

PO DEVIATE… Po približne desiatich minútach od začiatku ťahania dymu z vodnej fajky musíte korunku ochladiť. Odstránite tým prebytočné teplo nahromadené z rozpaľovania tabaku na začiatku konzumácie vodnej fajky.

Jednoducho urobíte to, čo ste sa už v tomto článku dozvedeli vyššie. Odstránite z korunky zdroj tepla a potiahnete pár krát naprázdno. Potom dáte zdroj tepla naspäť.

VYSVETLENIE: Ak by ste tento krok pri obsluhe shishe neurobili, tabak by sa vám veľmi rýchlo prepálil od nadmerne naakumulovaného tepla a vaša shisha session by trvala veľmi krátko.

Ako pripraviť vodnú fajku s fóliou...

Vždy, keď sa chystáte pripraviť vodnú fajku, máte na výber z dvoch hlavných techník príprav korunky. Môžete si zvoliť buď prípravu korunky s fóliou alebo na ohrievanie tabaku v korunke použiť tzv. heat management.

Príprava vodnej fajky druhou možnosťou je oveľa jednoduchšia, ako tá prvá. Ale zvládnuť prípravu shishe s fóliou z vás urobí skutočného majstra v tomto remesle.

Na tomto spôsobe prípravy sa totiž naučíte všetky princípy a zásady fungovania vodnej fajky a pochopíte celú alchýmiu jej fungovania.

Ak chcete nabrať skúsenosti s prípravou vodnej fajky a stať sa ozajstným shishamajstrom, naučte sa, ako pripraviť vodnú fajku s fóliou pomocou nasledujúcich krokov:

PO PRVÉ… Na prípravu korunky s fóliou môžete zvoliť akýkoľvek typ korunky. Ak sa rozhodnete použiť typ korunky phunell, nižšie si rozoberieme ako na to, pretože jej príprava je trošku viac špecifickejšia.

PO DRUHÉ… Korunku naplňte tabakom. Najlepšie ak bude tabak mokrý, nesušený a nadrobno nakrájaný (tzv. fine cut). Ak nemáte takýto druh tabaku, prekrájajte si ten váš na drevenej doske manuálne.

TIP: Pokúste sa tabak v korunke čo najviac prevzdušniť.

PO TRETIE… Z obyčajného kuchynského alobalu si odtrhnite väčší kus a preložte štyri krát. Mal by vám vzniknúť štvorec o rozmere cca. 10×10 cm. Potom fóliu umiestnite na korunku a po stranách ju dôkladne utesnite. Fólia musí byť na korunke napnutá do hladka.

PO ŠTVRTÉ… Na fólii urobte viacero jemných dierok (najlepšie ihlou) a poukladajte na ňu tri až štyri uhlíky, podľa ich veľkosti. Korunku potrebujete rýchlo a prudko zahriať.

TIP: Štyri uhlíky použite vtedy, ak máte k dispozícií len tie menšej veľkosti. Tri použite v prípade, že použijete uhlíky väčšej veľkosti.

PO PIATE… Z predošlých riadkov viete, že korunku treba nechať bez ťahania dymu zahriať cca. 5 minút. Po tomto čase ju treba skontrolovať, či je dostatočne rozohriata. Ak je korunka zospodu horúca a pri jemnom fuknutí dovnútra vodnej fajky z nej vychádza dym, je pripravená.

PO ŠIESTE… Shishu je potrebné na začiatku jej konzumácie dôkladne rozťahať. Potiahnite pár krát dym poriadne a zhlboka. Potom odoberte jeden resp. dva uhlíky. (podľa toho, akú veľkosť používate) Ostatné uhlíky otočte na druhú stranu.

TRIK: Uhlíky môžete prikryť krytom a regulovať si s ním množstvo tepla v korunke. Dajte si však pozor na prehriatie tabaku!

PO SIEDME... Po cca. 10 minútach dajte všetky uhlíky bokom a opatrne odhrňte nadbytočný popol preč z fólie. Pár krát potiahnite naprázdno a dajte uhlíky naspäť. Takto korunku ochladíte a nadbytočné teplo z nej vám tabak predčasne neznehodnotí.

Ako pripraviť vodnú fajku s typom korunky phunnel...

Na začiatok je dôležité poznamenať, že korunka typu phunnel je vhodná na plnenie akýmkoľvek tabakom. Pri jej príprave je veľmi dôležité dbať na niekoľko nasledujúcich vecí:

PO PRVÉ… Keď plníte phunnel korunku tabakom, je dôležité, aby ste vo vnútornej strane okolo phunnelu, ale aj okolo vonkajšej strany po obvode korunky nechali drobný priestor na prúdenie vzduchu.

PO DRUHÉ… Tabak vo phunnell korunke je potrebné uhladiť tak, aby ste medzi ním a zdrojom tepla nechali taktiež niekoľko milimetrov priestoru.

PO TRETIE… Ďalej to už poznáte… Korunku s tabakom je potrebné nechať približne päť minút zahriať a až potom začať ťahať dym. Na zahriatie tabaku v korunke použite 3 – 4 uhlíky (podľa ich veľkosti), a po dostatočnom rozohriati korunky potrebný počet odstráňte.

Ako ochrániť vodnú fajku pred prehriatím...

Veľmi častým problémom pri príprave a obsluhe korunky vodnej fajky je, že sa zvykne prehriať. To vedie k nadmernému páleniu tabaku a k predčasnému koncu posedenia pri shishi.

Aby ste tomu predišli je potrebné, držať sa niekoľkých zásad, ktoré prehriatiu vodnej fajky zamedzia.

Väčšinu z nasledujúcich postupov ste sa už v tomto článku dozvedeli. Ale ako sa hovorí, opakovanie robí majstra. Pri príprave a obsluhe shishe sa vždy riadte nasledujúcimi princípmi:

PO PRVÉ… Už viete, že na rozohriatie korunky potrebujete na fóliu alebo do heat managementu umiestniť tri až štyri uhlíky podľa ich veľkosti.

PO DRUHÉ… Taktiež viete, že predtým než prvý krát potiahnete z vodnej fajky dym, musíte počkať cca. 5 minút, aby sa korunka s tabakom stihla dostatočne rozohriať. Tiež ste sa už dozvedeli, že pripravenosť korunky zistíte tak, že dno misky je horúce a pri jemnom fuknutí dovnútra shishe z nej vychádza dym. A aj to, že po dôkladnom rozťahaní dymu treba z korunky odstrániť jeden, či dva uhlíky a pálenie tabaku si regulovať tarbušom.

PO TRETIE… Tu sa ale dostávame k veci, ktorú by mal ovládať každý konzument vodnej fajky. Vodnú fajku treba vedieť správne konzumovať, pretože ak sa na tabak aplikuje priveľa tepla tým, že sa dym zo shishe ťahá príliš rýchlo a plytko, posedenie pri nej sa skončí veľmi skoro.

TIP: Vodná fajka nie je cigareta. Dym z vodnej fajky sa má ťahať pomaly a zhlboka do úst. Nie šľukovať rýchlo a plytko priamo do pľúc.

PO ŠTVRTÉ… Vždy ak vás začne dym z vodnej fajky škriabať, štípať, bude ťažký alebo začne kyslo chutiť, je potrebné korunku ochladiť.

Najčastejšie sa to stáva po cca. 10 minútach od začiatku konzumácie shishe, kedy to zapríčiní naakumulované teplo z prvotného rozpaľovania viacerými uhlíkmi.

Môže sa to ale stať aj kedykoľvek počas vášho sedenia. Hlavne ak používate kryt na udržanie tepla a neodhadnete správnu reguláciu.

Ako pripraviť vodnú fajku pomocou rozmanitej mixologie chutí...

Neodmysliteľnou časťou správnej a kvalitnej prípravy shishe je miešanie jej príchutí. Každý, kto chce urobiť vodnú fajku, ktorá bude mať perfektnú chuť a nezameniteľnú arómu sladkej ovocnej chuti, by mal ovládať prinajmenšom základy mixovania chutí tabaku.

Potešiť nie len seba, ale aj svojich priateľov, či hostí na akejkoľvek tým, že namiešate perfektný mix chutí, je na nezaplatenie. A pochvala od nich, tá má cenu zlata…

Pri mixologií je najdôležitejšie poznať, aké kategórie príchutí, typy a druhy akosti tabakov do vodnej fajky poznáme.

Kategórie príchuti tabakov do vodnej fajky...

Prvou kategóriou sú citrusové príchute. Niekedy sú označované aj ako tropické chute. Citrusové príchute môžeme miešať s mätovou príchuťou tabaku, s dezertnými príchuťami, ale aj s ovocnými.

Druhou kategóriou sú dezertné príchute tabakov. Dezertné príchute sa môžu miešať s ovocnými príchuťami.

Treťou kategóriou sú sladkokyslé príchute. Do tejto kategórie možno zaradiť ovocné, aj citrusové (tropické) príchute tabakov. Príchute tejto kategórie môžete miešať spoločne so sladkokyslými a citrusovými príchuťami.

Typy tabakov do vodnej fajky....

Typy tabaku poznáme len dva. Prvým typom je blond tabak a druhým typom je čierny (dark) tabak.

Blond tabaky sú zväčša jemnejšie a vhodné pre začínajúcich a príležitostných konzumentov vodnej fajky. Zatiaľ čo dark tabaky sú aromaticky, chuťovo aj obsahom tabaku silnejšie a sú vhodné pre tých, ktorí sú skúsenými a pravidelnými konzumentmi shishe.

Akosť tabakov do vodnej fajky...

Akosť tabakov budete schopný veľmi ľahko rozpoznať už pri pohľade alebo dotyku. Rozdeľujú sa na jemný a na hrubo nakrájaný tabak. Ďalej ich delíme na na mokrý, suchý alebo suchší tabak.

Filozofia mixológie...

Pri miešaní príchutí tabakov rôznych kategórií, typov a druhov akostí platia určité zásady, ktoré z mixovania vytvoria perfektný výsledok v podobe nezameniteľného pôžitku.

Prvou zásadou je, že pri miešaní príchutí kombinujeme maximálne tri príchute naraz. Keby ste sa ich pokúšali kombinovať viac, mohli by sa  chute medzi sebou biť a výsledná chuť shishe by nebola príliš lahodná.

Druhou zásadou je, aby pri miešaní viacerých príchutí tabaku bola jedna chuť dominantná a ostatné iba doplnkové. To znamená, že príchuť, ktorú chcete najviac cítiť, dáte do korunky väčšie množstvo, ako ostatných príchutí. Povedzme, že 60/40% je optimálne pomer.

Treťou zásadou pri príprave shishe je, že ak chcete príchute tabakov plniť do koruniek z ovocia, (napríklad, pomaranč alebo grep) tak táto ovocná korunka je braná, ako jedna príchuť.

To isté platí aj pri tekutine do vázy vodnej fajky. Či už zvolíte ako obsah vázy akýkoľvek ovocný džús alebo nejaký typ alkoholu, vždy je to brané ako jedna z príchutí do mixu.

Pár slov na záver o tom, ako pripraviť vodnú fajku...

Dúfame, že vám informácie z tohto článku pomôžu nájsť ten najlepší spôsob, ako pripraviť vodnú fajku, aby ste odteraz vždy dosiahli perfektné posedenia plné zábavy a oddychu pri nej.

Dúfame tiež, že vedomosti, ktoré ste tu získali, z vás urobia majstra v príprave shishe. Pamätajte si však, že všetko si vyžaduje prax.

Asi sa vám hneď na prvý krát nepodarí urobiť všetko pri jej príprave dokonale. Ale čím viac budete cvičiť a organizovať posedení pri vodnej fajke, tým lepší v jej príprave a obsluhe budete.

Ak si ale, aj napriek našim radám, nebudete vedieť rady, pokojne nás kontaktujte na našom instagram profile a napíšte nám do DM s čím potrebujete poradiť. Budeme sa vám snažiť maximálne pomôcť.

 

Do shishovania priatelia…

P.S Ak sa nechcete pri príprave vodnej fajky o nič starať a chceli by ste si zorganizovať domácu pohodu, pri činnosti, ktorú máte najradšej, objednajte si od nás donášku vodnej fajky domov alebo kamkoľvek, kde si ju budete chcieť plnohodnotne vychutnať. Sme pripravení vyraziť kamkoľvek za vami.

Pripravíme a dovezieme vám lahodnú shishu podľa vášho gusta. Naštelujeme ju, ako sa patrí a rozpálime vám voňavú korunku s príchuťami tabaku najvyššej kvality.

Vy sa nebudete musieť o nič starať a len si vychutnáte pôžitok z dlhotrvajúcej chuti a arómy vodnej fajky prvej triedy. Zavolajte nám alebo napíšte.

P.P.S Plánujete v budúcnosti organizovať oslavu, párty, večierok alebo akékoľvek iné podujatie? Urobte z tejto akcie, vám aj vašim hosťom, jedinečný a nezabudnuteľný zážitok s posedením pri vodnej fajke. Zorganizujte si akciu, na ktorú budú všetci v dobrom spomínať.

Kontaktujte nás a jediná vaša starosť bude to s nami naplánovať a povedať nám vašu predstavu ohľadne organizácie vašej akcie.  

O nič ďalšie sa nebudete musieť starať. Všetko zariadime my. Zabezpečíme vám kompletný shisha servis a vy si budete môcť vychutnať ničím nerušený zážitok z posedenia pri vodnej fajke s vašimi hosťami.

Facebook

1 názor na “Ako pripraviť vodnú fajku: Sprievodca postupom, ako na perfektne voňavú a lahodne chutnú shishu”

  1. Pingback: Čo vlastne je tá vodná fajka? Ako funguje a je škodlivá? | shisha4U

Komentáre sú uzavreté.

1 názor na “Ako pripraviť vodnú fajku: Sprievodca postupom, ako na perfektne voňavú a lahodne chutnú shishu”

  1. Pingback: Čo vlastne je tá vodná fajka? Ako funguje a je škodlivá? | shisha4U

Komentáre sú uzavreté.