Vedeli ste, že vodná fajka a sedenie pri nej má svoje pravidlá? Akých je 14 pravidiel shisha etikety, a mali by sme ju vôbec dodržiavať?

V krajinách, kde sa vodná fajka vyvinula, je považovaná takmer za posvätnú vec. Možno práve preto sa okolo vodnej fajky vyvinul zložitý systém etikety.

Možno ste o tom ešte nikdy predtým nepočuli, ale aj posedenie pri shishi má svoje pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať.  

Pravidlá, ktoré sme do tohto článku napísali pochádzajú z krajín, kde je vodná fajka už dlho samozrejmosťou a súčasťou tunajšej kultúry.

Nasledujúci systém je starý už stovky rokov a vyvinul sa najmä na Blízkom východe. Tam sa tieto pravidlá dodržiavajú striktne a takmer automaticky.

Vďaka tomuto článku spoznáte, že aj fajčenie vodnej fajky má svoju etiketu. Možno budete prekvapený, ale aj vy ju pri vašej shisha session dodržiavate. Zistite, o čo ide…

Mali by sa pravidlá pri sedení s vodnou fajkou dodržiavať alebo nie?

Rozšírenie online a kamenných obchodov s vodnými fajkami a príslušenstvom pomohlo shishu presunúť zo salónikov aj do domácností a na rôzne typy podujatí. Tam je často stredobodom pozornosti. 

Dodržiavanie pravidiel je ohromná zábava a viete si s nimi sedenie pri shishi naozaj ozvláštniť a spraviť ho iným.

Kľudne to berte ako zábavu a sledujte samých seba a svojich prísediacich, či budú tieto pravidlá dodržiavať. Prípadne ich na pravidlá upozornite  alebo im rovno zdieľajte tento článok.

Pravidlo 1: Vodná fajka a domáci poriadok...

Každá činnosť má svoje pravidlá. Platí to dokonca aj pre spoločenské aktivity, ako je zdieľanie pôžitku z vodnej fajky. 

Toto prvé pravidlo odzrkadľuje kultúru posedenia pri vodnej fajke, ktorá pochádza z krajín orientu, pretože tam im na tradíciách veľmi záleží.

Ak váš hostiteľ trvá na pravidlách, dodržujte ich. Koniec koncov, pravidlá sú na to, aby bola shisha session pre každého bezpečná a príjemná. 

To isté platí aj ak ste v inej krajine. Ak prídete do cudziny, najprv musíte spoznať ich zvyky a tradície, aby ste vedeli, ako sa máte k tunajším ľudom správať. Nechcete predsa uraziť svojich hostiteľov, však?  

Pravidlo 2: Vodná fajka a právo prednosti pri jej konzumácií...

Traduje sa, že obvykle ten, kto vodnú fajku pripravuje, začína pri rotácii ako prvý. Osoba, ktorá je zodpovedná za obsluhu, teda riadenie tepla uhlíkmi do vodnej fajky, je na druhom mieste.

To ale nutne neznamená, že ak niekto zodpovedá za vodnú fajku aj uhlíky naraz, získa dlhší čas pre seba a môže konzumovať dlhšie.

Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že ak dodali vodnú fajku a/alebo tabak do vodnej fajky, vyhradzujú si právo konzumovať shishu dlhšie. To však nie je pravda a svojich spolusediacich tým môžete nahnevať alebo dokonca uraziť. 

Pravidlo 3. Vodná fajka a správna rotácia pri sedení okolo nej...

Rotácia pri ťahaní vodnej fajky je vždy v štýle CLOCKWISE. Čiže v smere hodinových ručičiek. To znamená, že v kruhu ste na rade vtedy, keď osoba po vašej pravici povie stačilo a položí hadicu na stôl.     

A ešte je tu jedna zásada…

Možno ste si uvedomili, že sme nepovedali, aby ste podali hadicu človeku po svojej ľavici. Odovzdať hadicu niekomu priamo do ruky sa v niektorých častiach sveta považuje za neslušné.

Pravidlo 4: Vodná fajka a podávanie hadice...

Toto pravidlo sa veľmi často ignoruje, a preto ho zaradujeme na štvrté miesto tohto zoznamu.

Keď doťaháte a má prísť na rad niekto iný, je potrebné, aby ste mu podali hadicu so zalomeným koncom.

Vysvetlenie tohto pravidla nájdeme v tom, že podanie hadice iba bez zalomenia sa považuje, ako ukázanie na niekoho, a to môže byť dosť mätúce. Určite to poznáte. Ak máte v ruke hadicu a konverzujete, tak sa to stáva pomerne často. Ukážete na niekoho a ten Vám chce hneď hadicu brať. 

Pravidlo 5: Vodná fajka a jej správne držanie...

Keď už hovoríme o tom ako narábať s hadicou od shishe, tak by ste mali vždy používať pravú ruku. V niektorých častiach sveta je ľavá ruka považovaná za nečistú.

Teraz si asi v duchu hovoríte: „Moja ľavá ruka je rovnako čistá ako pravá. Čo je toto za blbosť?“.

Áno, pre nás je to trochu crazy, ale ignorovaním tohto pravidla riskujete, že urazíte svojich hostiteľov alebo dokonca aj hostí, ak ste v niektorej z týchto krajín. Možno sa vám bude niekedy táto informácia hodiť.

Pravidlo 6: Vodná fajka a jej umiestnenie...

Tradícia vraví, že vodné fajky patria na podlahu, a nie na stoly alebo na iné vyvýšené plošiny. Toto pravidlo vyplýva z myšlienky, že vodné fajky sú predmetmi služby.

Je to skôr tradícia ako pravidlo, ale salóniky s vodnou fajkou v krajinách orientu často tieto zvyky dodržiavajú.

 

Pravidlo 7: Vodná fajka a fúkanie dymu z nej...

Dávajte si pozor, aby ste pri sedení okolo shishe nefúkali dym do tváre inej osoby.

Táto „drobná nehoda“ nie je až tak urážlivou, ale dobrým pravidlom je, že ak si váš spolusediaci pri shishi nepraje, aby ste mu fúkali dym z vodnej fajky rovno do tváre, jednoducho to nerobte!

Ak však sedíte vonku, za to, ako fúka v danej chvíli vietor, nemôžete. Žiadny strach, v tomto prípade vám to daný človek určite odpustí.

Pravidlo 8: S vodnou fajkou na nikoho nemierte...

Nikdy nemierte hadicou priamo na niekoho iného. Určite to poznáte aj z našich končín. U nás by sa na nemalo na druhého človeka ukazovať prstom. Tak toto je niečo veľmi podobné.

Pravidlo 9. Vodná fajka a jej zdieľanie...

Ak konzumujete vodnú fajku viacerí, vždy nechajte človeka, ktorý práve konzumuje doťahať. Hadicu vám podá sám od seba.

Nikdy by ste nikomu nemali brať hadicu od vodnej fajky proti jeho vôli. Shisha by mala byť zdieľaná.

Pravidlo 10. Vodná fajka a dôležitosť hygieny pri jej konzumácií...

Vždy treba dbať na hygienu. Takže používajte svoj náustok a s nikým ho nezdieľajte! Výnimku tvorí váš partner. 

Pravidlo 11. Vodná fajka a jej distribúcia...

Vždy dajte ostatným správne vedieť, že posúvate vodnú ďalej… Ak sa rozhodnete, že si dáte pauzu od ťahania, najlepší spôsob ako to naznačiť ostatným je, že okolo nej obmotáte hadicu. Toto sa Vám možno stane málokedy, pretože vždy má niekto záujem.

Pravidlo 12: Pri fajčení shishe sa pravidelne striedajte...

Mali ste niekedy problém s tým, že niekto vo vašej partii ťahal dym príliš dlho? Týmto pravidlom to bude raz a navždy vyriešené.

Aby si konzumáciu vodnej fajky užil naozaj každý, mal by jeden konzumovať iba približne 2-3 minúty a následne posunúť hadicu ďalej.    

Pravidlo 13: Vodná fajka a výber tabaku...

Výber tabaku do vodnej fajky by mala byť tímová spolupráca. Hostitelia by mali nechať svojich hostí vybrať alebo pomôcť pri výbere príchutí tabaku do shishe.

Ak ste hostiteľom vy, nevyberajte si príchuť o ktorej si myslíte, že niekomu nebude chutiť. Aj keď vieme, že to niekedy môže byť veľká dilema. Preto sa zakaždým radšej opýtajte svojich hostí na názor.

Pravidlo 14...

Užite si každé posedenie pri konzumovaní vodnej fajky najviac, ako len môžete. Či už to je s kamarátmi, rodinou, známymi alebo kolegami z práce.

Posedenie pri vodnej fajke má spájať ľudí tým, že vytvára príjemnú, zábavnú a uvoľnenú atmosféru. Bavte sa. Aspoň na chvíľu zabudnite na problémy a každodenný stres.

Sme radi, že ste sa dostali až sem a prečítali ste si všetky pravidlá. Našim zámerom bolo poskytnúť vám zaujímavosti zo sveta etikety vodnej fajky a priblížiť vám kúsok z kultúry krajín kde sa shisha zrodila.

Zároveň sme vám chceli priniesť iný pohlaď na konzumovanie vodnej fajky.

Do shishovania priatelia…

P.S Budeme radi ak tento článok budete zdieľať, či už na svojom profile na sociálnych sieťach alebo len do správy medzi svojich známych a kamarátov, o ktorých viete, že milujú shishu. Tých určite bude tento článok zaujímať.

Facebook